Üründen memnun kalmadıysanız; teslim aldıktan sonraki 14 gün içerisinde ürünü iade edebilirsiniz.  

Ürün iadesinin yapılabilmesi için, iade sebebinizi e-mail ([email protected]) aracılığıyla tarafımıza bildirmeniz ve müşteri hizmetlerinden “iade onayı” talep etmeniz gerekmektedir. İade onayı olmayan talepler ne yazık ki işleme alınamamaktadır. İade işlemlerinin başlayabilmesi için, onay aldıktan sonra ürünü faturasıyla beraber, dönüş kargo ücretini karşılayarak bize göndermeniz gerekmektedir.

İade onaylandığında kayıtlı e-mail adresinizden size ulaşılarak, ürün bedeli iadesinin yapılacağı banka hesap bilgileri istenecektir. İade bedelinin gönderileceği banka hesap bilgileri faturanızdaki isme ait olmalıdır. Ödeme kredi kartı ile yapıldıysa, iade kredi kartı hesabınıza yapılacaktır. Ücret iadesi kargo bize ulaştıktan sonra 5-7 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

Bir ürünün iade edilebilmesi genel olarak aşağıdaki şartlara bağlıdır:

İadeler mutlak surette etiketli, orijinal ambalajıyla ve faturası ile birlikte yapılmalıdır. Giyilmiş, kullanılmış, yıkanmış, tahrip edilmiş, etiketi koparılmış ve orijinal ambalajı bozularak tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Yukarıdaki durumların tespit edildiği hallerde ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez. 

Beden değişimi
Ürünü aldıktan sonra  beden veya renk değişimi yapmak isteyen müşterimizin ürünü yıkamadan ve giymeden  kargo ücretini karşılaması halinde, faturasıyla beraber 30 gün içerisinde ürünü iade edip, aynı ürünün farklı bir bedenini sipariş etmelidir. Bu sebeple tüm iade koşul ve şartları değişim sürecinde de geçerli olmaktadır.

Hasarlı ürün hali
Teslim aldığınız üründe herhangi bir hasar bulunduğundan eminseniz; +90 533 602 7592 nolu WhatsApp iletişim hattından bizimle irtibata geçiniz. Detaylı bir araştırmaya ihtiyaç duyacağımızdan dolayı, ürünü, ambalajını ve faturasını atmayınız. En kısa sürede durum incelenip, memnuniyetiniz için gereken tüm işlemler gerçekleştirilecektir.